Itāļu vīnu klasifikācija

Vīns tiek klasificēts 4 pamatgrupās: D.O.C.G., D.O.C., I.G.T. un Vdt.

D.O.C.G. – Vino Denominazione di Origine Controllata e Garantita

D.O.C. – Vino Denominazione di Origine Controllata

I.G.T. – Vino Indicazione Geografica

VdT – Vino da Tavola

D.O.C.G. – Itālijas vīnu klasifikācijas augstākais standarts. Tikai labākie un spēcīgākie vīni atbilst šīs kategorijas stingrajiem noteikumiem un prasībām. Lai sasniegtu šo standartu vidējā raža parasti ir zemāka un visiem D.O.C.G. vīniem jāiztur atbilstības novērtējumam, ko veic degustācijas komiteja, pirms to sāk pildīt pudelēs. Daudziem vēsturiskajiem Itālijas vīniem, kuru kvalitātes līmenis neapšaubāmi ir augsts un tie atbilst visām prasībām, D.O.C.G. klasifikācija darbojas lieliski, nodošinot vīna mīļotājiem un patērētājiem ar katras saražotās pudeleles uzskaiti.

D.O.C. – Kategorija vīniem, kas ražoti skaidri noteiktos un ierobežotos reģionos. Ir ļoti specifiski noteikumi, kas paredzēti, lai saglabātu Itālijas vīna ražošanas tradīcijas – unikāli katrā atsevišķā reģionā. Tādējādi, piemēram, Chianti Rufina noteikumi ievērojami atšķiras no Valipolicella noteikumiem. Ražošanas reģions, minimālais alkohola satura, un izturēšanas ilgums ir visu D.O.C. noteikumos. Turklāt, lai varētu saņemt D.O.C. apzīmējumu vīniem jāiztur garšas testu un ķīmiskās analīzes.

I.G.T. – Klasifikācija vīniem, kas ražoti konkrētā apgabalā. Toscana I.G.T. ir kopējā klasifikācija Toskānas vīna ražotājiem, kur savu vīnu ražošanā veido Sangiovesse un citu vīnu, tādu kā Cabernet vai Merlot, sajaukumus. Super Toskāniešiem arī ir Toscana I.G.T. status un tie var būt vieni no labākajiem vīniem, kas tiek ražoti Itālijā – daži pat savā veidā unikāli visā pasaulē.

VdT – Kādreiz šīs kategorijas vīniem bija tikai viens noteikums – tas nedrīks kaitēt tā dzērājam. Ir bijuši dažādi noteikumi vai prasibas laiku gaitā, tomēr pamatā visi vīni ir vāji, neizteiksmīgi kurus pārdod lielās krūkās. Tomēr laiki ir mainījušies un ir daži ražotāji, kas ir iecerējuši mainīt Galda Vīnu tēlu un to saturu, un viņu ražojumi var būt lielisks ieguvums. Uzraksts „Vini da tavola” apzīmē mājas vīnu, zināmā mērā vienkāršu vīnu. Uz šāda vīna etiķetes bez vārda un ģerboņa vai pazīšanas zīmes norādīts arī, vai tas ir sarkanais, sārtais vai baltais vīns (rosso, rosato, bianco).

Lai labāk orientētos Itālijas vīnu pasaulē un saprastu, kas ir kas, der iegaumēt vēl dažus apzīmējumus, kas mēdz parādīties uz pudelēm un raksturo konkrēto vīnu. Tātad:

Cantina – vīna pagrabs, vīna darītava Itālijā;
Classico – apzīmējums, kas norāda, ka vīns nāk no reģiona vēsturiskās vai klasiskās zonas. Šo apzīmējumu mēdz pielietot DOC un DOCG kvalitātes vīniem;
Frizzante – viegli dzirkstošs vīns;
Spumante – dzirkstošs vīns;
Riserva – ilgāk noturēts, labas ražas gada vīns ar potenciālu ilgstošākai glabāšanai;
Superiore – norāda gan uz augstāku noturēšanas līmeni, gan reizēm arī uz izcilu izcelsmes vietu. Šiem vīniem piemīt arī augstāks alkohola saturs.